Hiina meditsiin

Prindi

Tervis ja tasakaal iidse Hiina meditsiini abil

Miks valida Traditsiooniline Hiina Meditsiin (THM)?

  1. Erinevalt Lääne meditsiinist räägib Hiina meditsiin TERVISEST – mitte haigusest. Hiinas algas ravimine juba inimese TUNDEST (et “midagi on viltu”) – mis on haiguse yin-vorm, mida kerge ravida ja ennetada. Tähtis on tasakaal ja selle kaudu saavutatav tugev immuunsüsteem.
  2. Hiina meditsiin ei ravi haigust, vaid INIMEST. Inimene kui holistiline tervik, mitte omavahel kokkuliidetud organite, kudede ja rakkude jada.
  3. THMi õpetus annab lääne inimesele võimaluse vaadata teisiti oma tervisega seotud probleemidele ja võimalustele haiguste vältimiseks ning raviks.
  4. Ühte organit võib ravida, mõjutades hoopiski teist organit, mis seda Hiina Viie Elemendi Mandalas “toidab” (Puu Tuld, Tulest jääv tuhk katab maad, Maapõues tekib metall, mineraalid, jne).
  5. Kui haigusel on lastud areneda staadiumini, kus on vaja „kiirabi” (nagu see Lääne kultuuris nö reegliks), päästavad elu veel vaid kirurgia ja võimsad sünteetilised monofunktsionaalsed ravimid (mille igakordseks „hinnaks” kahjulikud kõrvalmõjud).
  6. Eelhaiguse ja krooniliste haiguste nö mittekriitilises staadiumis, samuti profülaktikas on tõhus just terviklik, kahjulike kõrvalmõjudeta loodusravi.

Igal inimesel on õigus teada, kuidas püsida terve, elada kaua ja täisväärtuslikku elu. Kutsume omandama teadmisi, kuidas aidata inimest, kes tahab end ka ise aidata.


 

VÄIKE KONSPEKT HIINA MEDITSIINI ESITLUSEST

Erinevalt Lääne meditsiinist räägib Hiina meditsiin tervisest – mitte haigusest. Hiinas algas ravimine juba inimese TUNDEST (et “midagi on viltu”) – mis on haiguse yin-vorm, mida kerge ravida ja ennetada. Tähtis on tasakaal ja selle kaudu saavutatav tugev immuunsüsteem. Kusjuures inimese tervist mõjutavad nii välised (nt ilm, aastaaeg jms keskkonnamõjud) kui ka seesmised tegurid – mille iseloomustamiseks kasutatakse samu sõnu (“külm”, “niiske” jms).

Arst külastas oma hoolealuseid neli korda aastas tasu eest – vajadus rohkemate kohtumiste järele toimus aga tasuta. Kui arst ei suutnud peret tervena hoida, pidi ta mõnigi kord hoopis peale maksma.

Hiina meditsiin diagnoosib seisundit põhiliselt pulsi (kolm sõrme kummalegi käele – iga sõrme alla vastavad siseelundid) ja keele põhjal, eristades funktsioone, mitte organeid (nagu Läänes). Nt koosneb süda vähemalt kahest täiesti erinevast funktsioonist. Samuti jaotatakse organid paarikaupa yin- ja yang-organiteks (nt süda – peensool; kopsud – jämesool jms), ühendatuna läbi vastavate meridiaanide. Ravi koosneb peamiselt toidusoovitustest (mida võtta, mida vältida) ja ravimteedest, võib panna ka nõelu. Eesmärk on viia nõrgestunud organ tasakaalu.
Arsti juurde võib Hiinas minna ka siis, kui kõik on korras, st pole veel haiguse füüsises avaldunud, yang-vormi. Sama haigust võib erinevatel inimestel ravida täiesti erineval viisil. Või siis võib juhtuda, et ravitakse eri inimeste eri haigusi kokkulangeval moel – nii tundlik ja individuaalne on hiina lähenemine. Ühte organit võib ravida, mõjutades hoopiski teist organit, mis seda Hiina Viie Elemendi Mandalas “toidab” (Puu Tuld, Tulest jääv tuhk katab maad, Maapõues tekib metall, mineraalid, jne).

PH-toit püüab igal juhul vältida lima teket organismis. Hiina meditsiinis aga on probleem lima ÕIGES KOGUSES – seda ei tohi olla ei liiga palju ega ka liiga vähe. Sest lima (yin) kaitseb meid hapude, teravate jms toitude ja nende seedimise vahesaaduste eest. See on ka jahutusvedelik, mis kaitseb organismi “ülekuumenemise” eest. Tähtis on “soojade” ja “külmade toitude ja Viie Maitse tasakaal, arvestada tuleb aastaaegade ning toidu yin-yang tasakaaluga.
TOIDUD JAGUNEVAD
TEMPERATUURI JÄRGI:

Kuumad, soojad (yin), neutraalsed, jahedad ja külmad (yang). Nt “kuuma” ingverit loetakse võrdväärseks küüslauguga – mis ergutab seedimist. Suvel lisatakse juurde piparmünti – mis on neutraalne. Roheline tee on jahutav – sobiv suvel palavusega. Seevastu külm vesi hoopiski kuumendab üle, kuna paneb poorid kinni (organism “valmistub külmaks”). Üks põnevamaid tooteid on maa sees laagerdatav tee PUERH, mis on ka tugev antioksüdant ja mille väärtus kasvab koos vanusega (umbes nagu konjakil ja veinidel). Parim vorm – pressitud tabletid (lahtine sageli viletsama kvaliteediga). Samuti on teda tee „Phoenix“ koostises.
Nt põrn vajab leigemat, soojemat toitu, ka parandab selle kerge keetmine toidu omastatavust. Liig külm toit tekitab rohket lima jne. Nt kui süüa hommikuti ainult “külmi” või “jahedaid” toorsalateid (kus organism tegelikult vajab “üles soojendamist”, käivitamist), eriti talvel, siis see võib ajapikku nõrgestada põrna. Ainsad, mis meil toorsalateid “soojendavad”, on sibul, küüslauk, porrulauk, ingver – mida neisse aga ei saa ju panna palju.
MAITSE JÄRGI:
Toidus peaks valitsema viie maitse tasakaal: magus, soolane, mõru, terav, hapu, kootav (parkainetest tekkiv – teeb “suu paksuks”). Kusjuures ühel samal toiduainel võib olla 5-6 eri maitset (nt küüslauk, ingver). Iga maitsega on seotud mõni organ: mõru – maks; magus – põrn; terav – kops; soolane – neerud. Kui vastavat maitset on toidus vähe, siis organ nõrgeneb; maitse liiasus jällegi kurnab. Kusjuures igal maitsel on veel ka oma toime. Nt soolane maitse niisutab (sool salvestab kehas ka sooja – nt talvel); terav – surub välja; hapu – hoiab kehas jms
Eristatakse sedagi, kas süüakse emotsiooni pärast (heaolutunne) või tõelisest vajadusest.
Kõigi haiguste põhjuseks loetaksegi ennekõike toitu – mis on vale, liigne jms. Toit kas annab või võtab energiat. TOIT on parim ravim kõigi haiguste suhtes. Katsed rottidega näitasid, et nad elasid kaks korda kauem, kui sõid kaks korda vähem – ja kaks korda vähem, kui sõid kaks korda rohkem. Eriti kahjulik on süüa tugevalt enne magamaminekut – organism peab väljapuhkamise asemel “maadlema” seedimata toiduga maos, kogedes tohutut energiakulu.
Eelistatakse kohalikku ja just hooajatoitu (mis on ka Hiinast alguse saanud makrobiootika aluseks). Kas täistaimetoitlus Eestis ikka on loomulik, arvestades nelja aastaaega, kliimat? Meie Hiina arstid seda meil vähemasti ei poolda.

Ka Eestis on Hiina meditsiini arste. Tervenemine on aeglane, kuid heatihti väga tõhus (mingil hetkel on mingi sümptom korraga “haihtunud”).
Naljalugu juhtus president Nixoniga, kui too esmakordselt Hiinat külastas. Ta viidi haiglasse südameoperatsiooni vaatama. Algul ta ei saanud aru, mis selles erilist. Siis aga märkas, et operatsiooni ajal PATSIENT VESTLEB ARSTIDEGA, kirjeldades oma seisundit.
Taoistid elasid tavaliselt 100-150 aastat, ja seda parimas kehalises ja vaimses vormis! Üks dokumenteeritud taoist elas 1677-1933, so 256-aastaseks, kusjuures veel 200-aastaselt pidas ta loenguid ülikoolis ja läks sõjaväkke!


VIIS ÜRGSET ENERGIAT

“Viis Ürgset Energiat – Puu –Tuli – Maa – Metall – Vesi hõlmavad loodusilmingute lõpmatut arvu. See paradigma kehtib võrdselt ka inimeste puhul.” Kollase Keisri Sisemeditsiini Klassika (2. saj. e.m.a)
Viis Ürgset Energiat (wu sing) esindavad yin’i ja yang’i konkreetseid toiminguid, mis avalduvad maapealset elu reguleerivates looduse tsüklilistes muutustes.
Viis Ürgset Energiat määratlevad aastaaegade vaheldumisega kaasnevate korduvate looduslike tsüklite erinevad transformatsioonistaadiumid, nagu kasvamine ja lagunemine, kliimatingimuste muutumine, helid, maitsed, tunded ja inimfüsioloogia. Iga energia seostub loodusliku elemendiga, mis on temaga funktsioneerimiselt ja iseloomult kõige sarnasem – seetõttu on energiatel ka looduslike elementide nimed.
LOOV TSÜKKEL
Vesi tekitab Puu, hoolitsedes selle kasvu eest
Puu tekitab Tule, varustades seda kütusega
Tuli tekitab Maa, väetades seda tuhaga
Maa annab eraldamise ja refineerimise käigus järele Metallile
Metall muutub sulatades vedelaks nagu Vesi
“Loov” tsükkel on osa generatsioonist, nagu seda on suhe ema ja lapse vahel.
KONTROLLIV TSÜKKEL
Metalli ja Puu kokkupuutel Puu langetatakse
Vee ja Tule kokkupuutel Tuli kustutatakse
Puu ja Maa kokkupuutel tungib Puu Maasse
Maa ja Vee kokkupuutel Vesi peatatakse
Tule ja Metalli kokkupuutel Metall sulatatakse
Vastasjõuks on “kontrolli” tsükkel, orjastamise suhe, mis lahingus sarnaneb suhtega võitja ja võidetu vahel.

Nagu yin ja yang, säilitavad ka Viis Ürgset Energiat oma sisemise harmoonia, kasutades vastatikust kontrollimist ja tasakaalustamist – “loovaid” ja “kontrollivaid” tsükleid. Mõlemad tsüklid, mis ühelt poolt teineteist tasakaalustavad, kuid teiselt poolt teineteisele vastu toimivad, on pidevalt tegevuses, säilitades energiate liikumiseks ja transformeerimiseks vajalikud dünaamilised väljad ja polaarsed jõud.
* Kui mingi ürgne energia liiga tugevaks muutub, avaldab see “loovas” tsüklis järgnevale elemendile liigselt stimuleerivat mõju, mis on võrreldav ema domineerimisega lapse üle, ja sel juhul tuleb mängu liigset energiat kontrolliv element, kes ikestab ülemäärase energia ja taastab harmoonia.

Kui näiteks Puu kasvab liiga hästi, andes nii palju kütust, et Tuli põleb kontrollimatult, astub vahele Metall. See vähendab Puu varustust ja seega taastab normaalse tasakaalu. “Loovad” ja “kontrollivad” tsüklid tagavadki Viie Ürgse Energia vahel harmoonia ja tasakaalu.
Hiina meditsiin ei ravi haigust, vaid inimest.
Inimene kui holistiline tervik, mitte omavahel kokkuliidetud organite, kudede ja rakkude jada. Juba aastasadu tagasi määratlesid hiinlased viis ravitsejataset, alates tervikliku ja hingelise tasakaalu saavutamisest kuni igapäevaste füüsiliste hädade ravijateni:

1. Mõttetark: ülimuslik arst, kes väärtustas inimest kui tervikut, oskas hingehädade põhjusi avastada ja inimest õigele rajale juhatada.
2. Toiduarst: rakendas toidu kui ravimi põhimõtteid ja kasutas ravimtaimi paljude hädade leevendamiseks.
3. Üldmeditsiiniarst: kasutas pulsidiagnostikat, nõelravi, punktimassaaži, massaaži, ärritusravi ehk moksibustsiooni jmt.
4. Kirurg: tegeles murtud luude parandamisega ja haavadega.
5. Loomaarst: tegeles koerte, hobuste jt loomade tohterdamisega, kuid ei ravinud kunagi inimesi.

Vaatame, mismoodi viis elementi meie kehas toimivad.
PUU TULI MAA METALL VESI
* viis tihket organit (yin) – maks, süda ja kolmiksoojendi, põrn, kopsud, neerud
* viis õõnesorganit (yang)- sapipõis, peensool ja südamepaun, magu, jämesool, kusepõis
* viis tundeelundit – silmad, keel, suu, nina, kõrvad
* koed – kõõlused, veresooned, lihased, nahk, luud
* küüned, jume, huuled, ihukarvad, juuksed
* kehavedelikud – pisarad, higi, sülg, lima, uriin
* viis maitset – hapu, kibe, magus, mõrkjas, soolane
* viis taju – nägemine, kõne, maitsmine, haistmine, kuulmine
* viis positiivset emotsiooni – kannatlikkus, rõõm, empaatia, julgus, rahulikkus
* viis negatiivset emotsiooni – viha, sallimatus, murelikkus, kurbus, hirm

Viis tsüklit looduses.

* viis aastaaega – kevad, suvi, hilissuvi, sügis, talv
* viis värvi – roheline, punane, kollane, valge, must
* viis suunda – ida, lõuna, keskpunkt, sügis, talv
* viis kliimat – tuuline, kuum, niiske, kuiv, külm
* viis elutsüklit – lapsepõlv, noorus, täiskasvanu, vanadus, surm
Ja nii pöörab looduse võimas ratas end ürgsete elementide tsüklis, tõmmates kõiki elavaid asju endaga kaasa ning tegutsedes jätkuvalt korrastatud ja rütmilise sagedusega.

 

2011 Hiina meditsiin. Official FOHOW corporation homepage www.fohow.com. This website belongs to FOHOW company independent partner Juri Sjomin
Joomla